جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تعویض دریچه آئورت ترانس کاتتر

دریچه آئورت جریان خون را در قلب کنترل می کند. این دریچه از سه لایه بافتی به نام برگچه ساخته شده است که وقتی خون به آنها فشار می آورد باز می شود. هنگامی که این برگه ها سفت می شوند و انعطاف پذیری خود را از دست می دهند، دیگر به طور کامل باز یا بسته نمی شوند. این منجر به باریک شدن (تنگی) باز شدن دریچه می شود.

این باریک شدن جریان خون را کاهش داده و محدود می‌کند.در نتیجه، خون حامل اکسیژن کمتری از ریه ها به مغز و بقیه بدن جریان می یابد.

TAVR

از زمان کاشت دریچه آئورت ترانس کاتتر در انسان TAVI) ) که توسط آلن کریبیر در سال 2002 انجام شد، این روش جدید به عنوان درمان انتخابی برای تنگی شدید آئورت در بیماران غیرقابل عمل و به عنوان یک جایگزین منطقی برای دریچه آئورت جراحی معمولی شناخته شده است و جایگزینی برای بیماران با ریسک جراحی متوسط و بالا است.

TAVR  یک روش کم تهاجم است که بدون باز کردن قفسه سینه برای رسیدن به قلب، دریچه آئورت را جایگزین می‌کند. بیمارانی که تحت عمل TAVR قرار می‌گیرند، معمولاً زمان بهبودی بهتری دارند و درد کمتری را تجربه می‌کنند بطور کلی اینکه بیمار چقدر سریع بهبود می‌یابد و به روال روزانه خود بازمی‌گردد، به وضعیت کلی سلامتی شخص بستگی دارد.

روش TAVR 

یک دریچه آئورت جایگزین برای بازگرداندن عملکرد مناسب دریچه آئورت بیمار طراحی شده است. این از یک قاب دریچه سیمی و لایه های بافت حیوانی (گاو) تشکیل شده است.

برای دسترسی به قلب، پزشک یک برش کوچک در شریان یا رگ خونی ، اغلب در کشاله ران، ایجاد می کند و یک لوله کوچک توخالی به نام کاتتر را وارد می کند.

 

 

دریچه مصنوعی فشرده شده و روی کاتتر قرار می گیرد. کاتتر و دریچه فشرده شده از طریق یک رگ خونی بزرگ حرکت می کنند تا زمانی که به دریچه آئورت بیمار برسند.

 

 

پزشک دریچه مصنوعی را گسترش می دهد و قسمت لت های دریچه آئورت را از مسیر خارج می کند. برای هدایت موقعیت و قرار دادن دریچه جدید، پزشک از تجهیزات ویژه اشعه ایکس استفاده می کند.

 

 

دریچه جدید بلافاصله شروع به کار کرده و جریان خون سالم را بازیابی می کند. سپس پزشک کاتتر را برمی دارد و برش را می بندد

طبق تحقیقاتی که درمورد این روش برای افراد مسن و افراد با خطربالا صورت گرفته است، عوارض مربوط به دستگاه بسیار نادر بود. نویسندگان میزان موفقیت حین عمل را 98.1% گزارش کردند. (دسترسی عروقی موفق، تحویل دستگاه، و استقرار دریچه لوتوس، و بازیابی موفق سیستم تحویل). جابجایی دریچه در 29٪ بیماران انجام شد و در 99.0٪ موفقیت آمیز بود. دررفتگی دریچه و کاشت دو دریچه تنها در پنج مورد (0.5%) رخ داد

میزان حوادث عروق مغزی و عوارض عروقی اصلی به ترتیب 0/3 و 4/3 درصد بود. این موارد اخیر به خوبی با نرخ های مشاهده شده در جدیدترین سری TAVI مطابقت دارند

عملکرد دریچه فوق‌العاده مطلوب بود

با این حال، چنین عملکرد مطلوبی با قیمتی غیر قابل چشم پوشی همراه است.