جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جراحی لاغری معده به روش Roux-en-Y

جراحی لاغری معده به روش Roux-en-Y

جراحی بای پس معده یک عمل برای لاغری است . افرادی هستند که دارای اضافه وزن غیرعادی هستند و با رژیم و ورزش و راه های دیگر نتیجه مطلوب را نگرفته اند، در این موارد جراحی بای پس معده راه حلی مناسب است.

 

عمل لاغری بای پس معده به روش Roux-en-Y

بای پس معده Roux-en-Y به عنوان “استاندارد طلایی” جراحی کاهش وزن در نظر گرفته می شود. این متداول ترین روش جراحی چاقی در سراسر جهان است.

این روش نوعی از عمل بای پس معده است و شایع ترین نوع آن نیز به حساب می آید.

بطور کلی ، روش بای پس معده Roux-en-Y شامل ایجاد یک کیسه معده از قسمت کوچکی از معده و اتصال مستقیم آن به روده کوچک، دور زدن بخش بزرگی از معده است.

این نوع جراحی معمولا بازگشت پذیر نیست و در آن قسمت بالای معده را می بُرند و باقی مانده معده را می بندد که باعث می شود در یک وعده غذای زیادی نخورید و حتی مقدار جذب غذا نیز کاهش می یابد. قسمت باقی مانده اندازه یک گردو است و تنها ۲۸ گرم غذا را در خود نگه می دارد. در حالت عادی معده قادر به نگهداری مقدار بسیار بیشتری است. سپس جراح روده کوچک را می برد و مستقیما به همان کیسه کوچک (معده ) وصل می کند. سپس غذا به این کیسه کوچک می رود و بعد از آن به روده کوچکی که به آن متصل شده خواهد رفت. غذا بیشتر معده و قسمت ابتدایی روده کوچک را دور می زند و به جای آن مستقیما وارد قسمت میانی روده کوچک می شود..
در پایان، قسمت فوقانی روده کوچک تقسیم شده به روده کوچک پایین تر متصل می شود تا اسیدهای معده و آنزیم های گوارشی از معده دور زده و قسمت اول روده کوچک ، در نهایت با غذا مخلوط شود.

جراحی لاغری معده به روش Roux-en-Y

عوارض

  • فقر مواد غذایی یا سوء تغذیه
  • عدم جذب ویتامین ها که منجر به کمبود غیر طبیعی ویتامین های B12 و D می شود
  • احتمال دچار شدن به سندروم دامپینگ که موجب می شود فرد به جراحی مجدد نیاز داشته باشد
  • بروز فتق و سنگ صفراوی