جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

متداول ترین عمل های لاپاروسکوپی

متداول ترین عمل های لاپاروسکوپی

آپاندکتومی

در هنگام التهاب آپاندیس درمان اصلی جراحی و برداشتن آپاندیس است. به این عمل آپاندکتومی می ‌گویند. انسداد آپانديس بوسيله مدفوع يا به هر دليل ديگري مي تواند منجر به التهاب آپانديس شود. آپانديسيت معمولا به سرعت و در عرض 6 تا 12 ساعت ايجاد مي شود. علائم آن معمولا عبارتست از درد شکمي، که به صورت يک درد و ناراحتي مبهم در اطراف ناف شروع مي شود. در عرض چند ساعت درد شديد تر شده و به صورت موضعي در قسمت هاي پايين سمت راست شکم احساس مي شود.

 

 

 

کوله‌سیستکتومی

کوله سیستکتومی عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. کوله سیستکتومی درمان بیماری های کیسه صفرا شامل سنگ های صفراوی، التهاب و یا عفونت کیسه صفراست.

به دلیل دید بسیار دقیق در لاپاروسکوپی، امکان جراحیهای بسیار ظریف کبد و مجاری صفراوی وجود دارد.

لاپاروسکوپی در درمان کیستهای کبد و مجاری صفراوی، همچنین تومورهای کبد نیز نقش مهمی ایفا می کند.

 

 

کولکتومی

برداشتن کولون[1]یا کولکتومی نوعی جراحی برای برداشتن همه یا بخشی از روده است.

اسپلنکتومی

اسپلنکتومی در اصطلاح یک عمل جراحی است که برای برداشتن طحال استفاده می ‌شود. شایع ترین دلیل طحال‌برداری اورژانس، آسیب رسیدن به طحال و خون ریزی آن می ‌باشد که اغلب جهت درمان خونریزی صورت می ‌گیرد. همچنین از این عمل برای درمان بیماری هایی چون پرکاری طحال، بزرگ شدن طحال و همچنین سرطانی شدن آن نیز استفاده می شود.

اوفورکتومی

جراحی اوفورکتومی (برداشتن یک یا هر دو تخمدان) در موارد متعددی از جمله سرطان، وجود کیست تخمدان یا اقدام پیشگیرانه برای ابتلا به سرطان تخمدان انجام می شود.

گاسترکتومی

عمل جراحی معده با هدف محدود کردن حجم معده یا جذب کمتر مواد غذایی است. مهم ترین اعمال جراحی روی معده به موارد زیر تقسیم می شوند:

اسلیو (Sleeve)

بایپس کلاسیک (Classic Bypass)

بایپس مینی (Mini Gastric Bypass)

ساسی بایپس (SASI Bypass)